Serien är officiellt färdigspelad för BK Astrios herrar efter att säsongens sista matcher i division 2 spelades i helgen som passerat. Inför sista omgången fanns det en teoretisk chans för BK Astrio att knipa förstaplatsen i serien förutsatt att Eskilsminne IF hade förlorat borta mot Landvetter IS samt att vi tog tre poäng mot Tölö IF och kom ikapp på målkillnaden mellan oss och Eskilsminne.
BK Astrio tog bussen till Kungsbacka för att möta Tölö IF. Gulsvart stod för en rivstart och gjorde fyra mål inom loppet av 35 minuter i första halvlek. Matchen slutade 7-0 till gulsvart. Dessvärre orkade inte Landvetter stå emot Eskilsminne IF vilket innebär att vi står kvar på kvalplatsen till Ettan Södra.
SvFF har under måndagmorgonen presenterat spelordningen och våra två motståndare för första omgången i kvalet till Ettan Södra. Vi kommer att ställas mot IFK Berga från division 2 Södra Götaland samt Lidköpings FK ifrån division 2 Norra Götaland i första kvalomgången som inleds nu i helgen.
Första matchen i kvalgruppen spelas mellan IFK Berga och Lidköpings FK nu till helgen, vi står alltså över första omgången i kvalgruppen. Spelordningen ser ut enligt nedan:
Spelordning Kvalgrupp 2
(A-Södra Götaland, B-Norra Götaland och C-Västra Götaland)
Match 1: IFK Berga (A) – Lidköpings FK(B)
Match 2: BK Astrio (C) - IFK Berga (A)/Lidköpings FK(B)
Om lag A förlorat match 1 har det laget bortamatch mot lag C.
Om lag B förlorat i match 1 har det laget hemmamatch mot lag C.
Match 3: BK Astrio (C) - IFK Berga (A)/Lidköpings FK(B)
Om lag A segrat match 1 har det laget bortamatch mot lag C.
Om lag B segrat i match 1 har det laget hemmamatch mot lag C.
Det innebär att datum och avsparkstider för våra två matcher inte kan bekräftas för än efter första omgången mellan IFK Berga och Lidköpings FK är spelad.
All relevant information om våra matcher i kvalet kommer att kommuniceras ut på hemsidan samt våra sociala medier så fort den finns tillgänglig.